Küresel salgından bir yıl sonra Amazon ve Google, ofise dönüş için bastırıyor. Salgının dünya çapında kontrolsüz bir şekilde yayıldığı Mart 2020’den beri insanlar evlerinden çalışıyorlar. Spekülatörler, uzak ticaretin dünya çapındaki deneyimsel alanının emek ekonomisinde devrim yaratacağını düşünüyorlardı. Tabii ki, dijital sınırın öncülüğünü yapan Big Tech, saldırıyı yönetmeye hazır görünüyordu.

Silikon Vadisi liderleri Mayıs 2020’de Facebook, Twitter ve Square’de, çalışanlarının diledikleri takdirde süresiz olarak evden çalışmaya karar verebileceklerini söyledi. Başlangıçta Google, ofise dönüş için en uzun zaman çizelgelerinden biriyle karşı karşıya kaldı, ancak şimdi, küresel pandemiden bir yıl sonra durum farklı.

Arama motoru devi Google, bir CNBC raporuna göre Nisan ayındaki 1 Eylül tarihinden önce gönüllü olanlar için ofisleri yeniden açma planlarını hızlandıracağını söyledi. Geçen yıl “hibrit” çalışma haftası programında birinci sırada yer alan şirketin, 1 Eylül’den sonra yılda 14 günden fazla uzaktan çalışmak isteyen çalışanların resmi olarak başvurması ve talep etmesi gerektiğini de bildirdi. İstisnai durumlar için 12 aya kadar uzayabileceğini de belirtiyorlar.

Amerikan portalı Business Insider’a göre, diğer Google çalışanları, bu teknoloji şirketi onları evden çalışmayı bırakmaya zorlarsa başka bir iş bulacaklarını söyleyerek gönderiye tepki gösterdi. Örneğin, Google’ın teknik müdürü Justin Beckworth tweet’e şu anda beş farklı saat diliminde sekiz şehirdeki ev ofislerinden çalışanları yönettiğini ve ofise dönmesi için neden görmediğini söyleyerek yanıt verdi. Buna ek olarak, Business Insider’a göre, bazı çalışanlar salgın sırasında basitçe taşındı ve bir daha işe gidip gelmeyi beklemiyorlardı. Ona göre, bunlar çoğunlukla otuz kırk yaş grubundaki insanlar.

Business Insider portalı tarafından ele alınan çalışanların da son zamanlarda birkaç şirketin artık iş ilanlarında uzaktan çalışma olasılığını vurguladığını fark ettikleri bildiriyor. Ne de olsa diğer teknoloji devleri, koronavirüs salgınını bastırmak için geçtiğimiz bahar insanları ofislerinden dışarı gönderen kalıcı bir ev ofisiyle oynuyorlar.

Bu arada, bir başka Grand Tech büyük ustası Amazon, salgın sonrası hedefinin “başlangıç ​​noktamız olarak ofis odaklı bir kültür” olacağını ve şirketin çalışanlarını Haziran ayında geri getirmeye başlayacağını söyledi. Ev işçilerinin çoğunun binaya sonbaharın başlarında dönmesini bekliyor.

Hem Amazon’un hem de Google’ın geçen yıl gayrimenkulleri tükettiği gerçeği göz önüne alındığında, bu rapor pek de şok edici değil. Seattle merkezli Amazon, geçen Ağustos ayında Washington, Bellevue’de bir milyon metrekarelik bir kule için bir kira sözleşmesi imzaladı ve Şubat ayında, 2025 yılına kadar Arlington, Virginia’da inşa edilecek olan fütüristik ikinci sarmal karargahının muhteşem bir tasvirini açıkladı. Mart ayında Google, bu yıl ülke çapındaki ofis alanına ve veri merkezlerine 7 milyar dolar yatırım yaptığını açıkladı.

Bununla birlikte, başka bir teknolojik titanyum olan IBM, farklı bir yönde ilerliyor. Bloomberg’in CEO’su, çalışanların% 80’inin hibrit rollerde kalacağını ve çoğu salgının ardından haftada yaklaşık üç gün ofiste kalacağını söyledi.

Evden mi yoksa ofisten mi çalışmayı savunuyorsunuz? Evden çalışmaya devam etmek ister misiniz? Ofise dönme zamanı geldi mi? Yorumlarda yazabileceğiniz bu konuda ne düşündüğünüzü bilmek isteriz.