Salgınla beraber hemen hemen bütün pazarlardaki şirketler bir malzeme kıtlığıyla karşı karşıya kalmış durumda, belki de hiçbir sektör otomotiv sektörü kadar etkilenmemiştir desek yanlış olmaz. Gelire on milyarlarca dolara mal olan yarı iletken krizi nedeniyle birkaç tesis atıl kalırken, oturma köpüğünden metale ve plastik reçineye kadar çeşitli malzemeleri bulmak artık çok zor. Maliyetleri düşürmek için uzun süredir tam zamanında üretime bel bağlayan endüstri, salgınların neden olduğu tedarik zinciri arızalarıyla başa çıkmada sınırlı bir esnekliğe sahip olduğunu yeni yeni fark ediyor. Otomobil üreticileri ise, küresel çapta bir mikroçip kıtlığı ile mücadele ediyor ve muhtemelen yılın geri kalanında mücadele edecekler, bunu da büyük olasılıkla bir lastik kıtlığı takip edecek. Lastik kıtlığının en büyük sebebi olarak ise kauçuk stoklarının hızla azalması gösteriliyor.

Analistler, pandemi sırasında lastik eldivenlere ve ambalaj bantlarına olan talebin artması nedeniyle küresel kauçuk stoklarının kritik derecede az olduğu konusunda uyarıyorlar. Bunu aynı zamanda önde gelen kauçuk üreticileri olan Vietnam ve Tayland gibi ülkelerdeki kuraklık, seller ve yaprak hastalıklarından da etkiledi.

Kauçuk endüstrisine genellikle küçük çiftçiler hakimdir. Bu da üreticilerin talep değişikliklerine, fiyat dalgalanmalarına veya tedarik zinciri sorunlarına hızlı bir şekilde adapte olmalarını zorlaştırmaktadır. Emtia piyasasında düzeltilmesi kolay olmayan tek bulgu da bu değil: emtia tüccarı Trafigura Group’a göre, eğer yeni maden inşa edilmezse 2030 yılına kadar 10 milyon ton bakır kıtlığı olabilir.

Bloomberg, kauçuk talebindeki ve arzındaki bu değişikliklere ek olarak, Çin’in ulusal stoklarını güçlendirmek için geçen yıl kauçuk almaya devam ettiğini belirtti. ABD davayı takip edemedi. Şubat ayında, doğal kauçuk fiyatları dört yılın en yüksek seviyesi olan kilogram başına 2 $ ‘a ulaştı ve eski Halycon Agri Corp. CEO’su Robert Meyer, fiyatların önümüzdeki beş yıl içinde kilogram başına 5 $’ a ulaşabileceğine inanıyor.

Kıtlık hakkında yorum yapan Ford ve Stellantis, kıtlığı izlediklerini ancak henüz etkisini hissetmediklerini doğruladılar. Benzer şekilde General Motors, bu aşamada kauçuk tedariki konusunda endişeli olmadığını söylüyor. Michelin, Asya’dan gelen hava kargo ile liman tıkanıklığını azalttığını da sözlerine ekledi. Yüce Yazılım, yazının altındaki yorumlarda kauçuk kıtlığıyla ile ilgili görüş ve yorumlarınızı okumaktan mutluluk duyar.